A A A K K K
для людей з порушеннями зору
.

Система життєвих цінностей: на якому місці ви?

Дата: 11.05.2020 22:28
Кількість переглядів: 5003

Система життєвих цінностей: на якому місці ви?

 

              Відкрийте ваші руки, щоб змінити, але не відпустити свої цінності. (Далай-лама)

У процесі розвитку людина дізнається багато про світ, в якому живе. У неї виникають звички, переваги, неприязнь до заборони, формуються фактори, які впливають на поведінку. Формується система цінностей і позицій.

Саме від системи пріоритетних цінностей залежить - куди спрямувати свої зусилля, що є найголовнішим у певний момент та який обрати шлях на життєвому перехресті.

Система цінностей формується свідомістю людини. Як ми думаємо - так і живемо.

Спробуємо розставити пріоритети.

Перед нами щодня стоїть необхідність вирішувати якісь завдання. Тому, велике значення мають наші життєві цінності, які служать маркерами і дозволяють нам переконатися, що ми рухаємося в потрібному напрямку. Коли всі слова і дії приведені у відповідність з нашими цінностями, життя здається нам правильним і змістовним, а ми самі впевнені і задоволені собою. Але якщо трапляється так, що наша поведінка не відповідає внутрішнім переконанням, ми дуже скоро починаємо відчувати занепокоєння й роздратування, що зароджуються і зростають всередині нас. Це неприємне відчуття підказує нам, що не все гаразд у нашому світі. І тільки твердо дотримуючись вказівок нашої совісті, ми можемо зберегти почуття власної гідності і відчувати себе самодостатніми і щасливими.

Життєві цінності – це внутрішній компас, за яким ми повинні звіряти кожен крок. Вони служать людині опорою, і, слідуючи їм, ми починаємо жити більш повноцінним і продуктивним життям.

Що ж може стати головним для вас?

Дуже важливо визначитися з тим, що є головним, адже життєві цінності допомагають кожному формувати характер і контролювати  вчинки, бажання і рішення. Звичайно, у різних людей внутрішні установки різні. І все ж, можна перерахувати критерії, які мають першочергове значення в житті кожної людини:

 • Любов – це, напевно, взагалі найперше, що назве практично кожен з нас. Це важлива особистісна цінність, яка заслуговує особливого місця в житті кожної людини. І тут мова йде не тільки про романтичні  почуття. Так, як ви любите своїх близьких і друзів, ви можете любити і інших людей. Любов до людей народжує співчуття. Коли ми приходимо до співчуття, ми починаємо бачити в людях найкраще, в той час як вони бачать краще в нас.
 • Прощення. Вміння прощати звільняє нас від болю і гніву, які змушують нас «застрявати» у минулому. Коли ви прощаєте, ви відпускаєте образу і рухаєтеся вперед по своєму житті.
 • Розуміння,  якого потребує кожна людина. Як часто можна побачити людей, які тримають у своєму серці гнів і образу на інших, в причинах вчинків яких не хочуть розібратися. Гнів робить їх сліпими і віддаляє від оточуючих. Якщо ж ви готові зрозуміти і прийняти людей і обставини, які змушують їх чинити так чи інакше, ви отримаєте контроль над ситуацією і зможете з кожним знайти спільну мову.
 • Повага до людей. Вона не тільки дозволяє нам черпати натхнення в кращих якостях оточуючих, але й дозволяє краще побачити і постаратися виправити свої недоліки. Ніхто не досконалий; а повага є єдиним способом, за допомогою якого ми можемо помічати позитивне в інших і прагнути удосконалювати самих себе.
 • Надія. Це саме те паливо, яке гріє нас, коли ми втомилися і не бачимо дороги. Надія переконує нас, що іноді запитання не в тому, «чи збудеться», а в тому, «коли» це буде.
 • Дисципліна, яку багато хто, на жаль, плутає з рутиною і намагається її уникати. Дисциплінований і відповідальний чоловік завжди буде поважати свій і чужий час, тому однією з його характерних рис можна назвати пунктуальність.
 • Терпіння – це цінність, яка створює кращий стан розуму, більш ефективне для прийняття рішень.
 • Толерантність. Є такі люди, з якими нам деколи не хочеться мати справи. Але замість того, щоб показувати їм своє презирство, краще проявити терпимість – це найкраща і гідна альтернатива.
 • Віра в інших. Вона може поширюватися і на ваше ставлення до самого себе. Це ваша рішучість, яка здатна підняти людину, якщо вона впала. Його сумнів в собі в скрутну хвилину може бути знищено вашою вірою в нього. І що цікаво, ця віра заразлива – чим більше ви вірите в інших, тим більше міцніє ваша віра в себе.
 • Подяка. Коли ви витрачаєте всього лише секунду на те, щоб сказати «дякую», висловивши свою вдячність іншому, ви запалюєте величезний вогонь дружелюбності і у відповідь вдячності до вас цієї людини.
 • Дружба. Друзі підтримують нас, і вони завжди готові допомогти порадою, якщо ми їх про це просимо. Друзі служать нам опорою в труднощах і завжди бувають поруч з нами в радості.
 • Оптимізм. Є такий вислів: «Якщо тобі дістався лимон – зроби з нього лимонад!» Це дуже цінна якість – вміти бачити хороше навіть там, де його дуже важко побачити.
 • Чесність. Не дивуйтеся, що цей критерій заключний у переліку. Це тому, що чесність є основою, на якій стоять усі інші життєві цінності. Чесність полягає не тільки в тому, щоб зізнатися у своїй помилці , чесність полягає в тому, щоб зізнатися собі, що ви не досконалі. Це єдиний спосіб, за допомогою якого ви зможете вплинути на своє життя, щоб змінити його на краще.

Як встановлювати та використовувати свої основні пріоритети?

Є дуже ефективний спосіб визначити свої цінності:

 1. Складіть список того, що здається вам найбільш важливим у вашому житті – настільки важливим, що ви не зможете бути щасливим без цього. Ваш початковий список може бути дуже довгим – це не страшно, ви підкоректуєте його пізніше.
 2. Перегляньте свій список і запитайте себе: це дійсно те, без чого я не зможу жити щасливо? Якщо є хоч якийсь сумнів – видаліть це з вашого списку.
 3. Повторюйте цей процес до тих пір, поки ваш список не скоротиться до шести – десяти значень. Ось тепер у вас є список найбільш важливих саме для вас життєвих цінностей. Спираючись на них, ви зможете йти по житті, відчуваючи свою значущість і задоволення всім, що ви будете робити.

Ваші особисті цінності складаються з усього того, що сталося у вашому житті, і включають вони в себе безліч різних впливів: вплив ваших батьків і сім'ї, ставлення до релігії, вашу освіту, художні уподобання, коло вашого спілкування і безліч інших факторів, від яких залежить життєвий досвід і сформований світогляд кожної людини. Ефективні люди завжди визнають і враховують цей вплив навколишнього середовища; вони розробляють чіткий, ясний і осмислений «набір» переконань і пріоритетів.

Тому виберіть саме ті значення, які дійсно найбільш важливі для вас, які визначають ваш характер. Вони будуть одним з найпотужніших інструментів, які доступні вам, за допомогою яких ви зможете стати таким, яким ви самі хочете бути. Це інструмент досягнення ваших цілей та мрій, інструмент впливу на інших людей і на навколишню дійсність. Не втратьте свою можливість!

І пам’ятайте, що найголовніша цінність - це життя. А життя - це можливість і виклик, обов’язок і багатство, надбання і таємниця, боротьба і все ж таки - удача. Життя - таке чудове, бо це наше життя.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора