A A A K K K
для людей з порушеннями зору
.

Урок №2-3(4 год.) Тема: Внутрішня каналізація будинків

Дата: 29.03.2020 20:45
Кількість переглядів: 465

 

Урок №2-3(4 год.)

Тема: Внутрішня каналізація будинків

  1. Призначення внутрішньої каналізації будівлі.
  2. Приймачі стічних вод.
  3. Характеристика санітарних приладів.
  4. Місцеве очищення стічних вод.
  1. Призначення внутрішньої каналізації будівлі.

Система каналізації будівлі (внутрішня каналізація) видаляє із будівель стоки, що утворились  в процесі санітарно-гігієнічних процедур, господарської діяльності людини, а також атмосферні і талі води. Система внутрішньої господарсько-побутової каналізації  складається із:

  • приймачів стічної води 3, що збирають забруднену воду і відводять її в каналізаційну мережу;
  • гідравлічних затворів 2, що запобігають попаданню шкідливих газів із каналізаційної мережі в помешкання;
  • внутрішньої каналізаційної мережі 1;
  • випусків 9.

Внутрішня каналізаційна мережа збирає і відводить стічні води від приймачів стічних вод через колодязь 10 в дворову мережу 11. Стічні води із будівлі, зазвичай, відводяться в колодязь 14 зовнішньої каналізаційної мережі 15 самопливом.

 Якщо відмітка колодязя 10 зовнішньої мережі вище відмітки випуску 9, то в систему додатково влаштовується  установка для перекачування стічних вод 12. Стічні води, які неможливо випускати в зовнішню мережу, проходять попередню обробку на установках для очищення води 13.

Система каналізації будівлі:

1 - каналізаційна система; 2 - гідро затвори; 3 - приймачі стічних вод; 4 - витяжна частина стояка; 5 - підведення; 6 - стояки; 7 -пристрої для прочищення; 8 - горизонтальні лінії; 9 - випуск; 10,14 - колодязі; 11,15 - мережі; 12 - установка для перекачування стічних вод;

13 - установка для очищення стічних вод.

  1. Приймачі стічних вод.

Приймачі стічних вод виконують у вигляді відкритих посудин або воронок, що збирають забруднену воду.

До приймачів стічних вод відносяться:

•    Санітарно-технічні прилади (мийки, раковини, умивальники, ванни, душові піддони, унітази, над підлогові чаші, біде, пісуари);

•    Спеціальні санітарно-технічні прилади (лікувальні ванни, оздоровчі душі, медичні умивальники, спеціальні мийки і т.д.);

•    Пристрої для приймання виробничих стічних вод (лотки, трапи, приймальні решітки, воронки і т.д.);

•    Водостічні воронки, що призначені для збору і відведення з даху дощових або талих вод.

 

 

Санітарні прилади:

а) ванна; б) сидяча ванна; в) глибокий піддон; г) душ;

д) умивальник на  постаменті; е) умивальник; ж) біде; з,и) мийки;

1 - ніжка; 2 - гідрозатвір; 3 - випуск; 4 - переливна труба; 5 -перелив; 6 - змішувач; 7 - перегородка; 8 - піддон; 9 - чаша;

10 -шафа.

 

3.   Характеристика санітарних приладів.

   Мийки збирають забруднену воду, що утворюється при підготовці харчових продуктів, митті посуду та столових приладів.

   Мийки виготовляються найчастіше із нержавіючої сталі, на одно або два відділення, з емальованим покриттям і без покриття, круглої або квадратної (заокругленої) форми. В центрі мийки або в кутку розташовують випуск-решітку Ду 40 мм, до якого приєднують гідрозатвір. Мийки на два відділення обладнують двома випусками і одним гідро затвором розміщуються на шафі (підстілля), що являється елементом меблів для кухні, обладнуються настінним або настільним змішувачем.

   Раковини встановлюють у тих приміщеннях, де необхідно зливати брудну воду або мити прибиральний інвентар (котельні, лабораторії, технологічне обладнання). Іноді раковини встановлюють в кухнях житлових будинків. Стіна за раковиною захищається від води металевою стінкою. Раковини обладнують настінними водорозбірними кранами або змішувачами, що дозволяє наповняти відро. Раковини виготовляються із сталі і покриваються емаллю, на дні раковини знаходяться випуск з патрубком Ду 45 мм для з’єднання з сифоном.

   Умивальники. Обладнання умивальних, ванних і душових кімнат бувають індивідуальні і групові. В житлових і громадських будівлях установлюють індивідуальні умивальники. Умивальники виготовляють із фарфора, фаянса, пластмаси; форма може бути прямокутна, овальна, канівкругла, трапеціїдальна. Для відведення води в центрі умивальника встановлюється випуск Ду 32 мм, що з’єднує чашу умивальника і гідрозатвор. Умивальники можуть встановлюватись на постаменті або кріпитися до стіни. В адміністративних будинках встановлюють групові умивальники з одним спільним гідрозатвором.

   Унітази  виготовляються із фарфору, кераміки або фаянсу і покриваються глазур’ю, у вигляді чаші з, що плавно переходить у гідрозатвір 1. Унітази призначені для індивідуального користування і встановлюються в туалетних кімнатах житлових будинків або в невеликих туалетах адміністративних і промислових будівель. Ці прилади обладнують індивідуальними промивними  пристроями. Верхня частина чаші – борт 2 – розширена і загнута всередину для запобігання розпліскування води при обполіскування   чаші. В торцевій частині чаші під бортом установлюють водорозподільний пристрій 4, який подає воду для змивання забруднень і обполіскування внутрішньої поверхні унітазу. Для приєднання промивного пристрою в верхній частині унітазу за водорозподільним пристроєм розташовують патрубок 5. Випуск Ду 85 мм в нижній частині унітазу може бути прямий і косий. Найбільш поширені унітази з косим випуском. Унітази виготовляють таких типів: а)козирковий з косим випуском; б)тарільчастий з прямим випуском; в)воронкоподібний;

 г) консольний – для монтажу на стіні.

   Змивні бачки відносять до промивних пристроїв і виконуються в вигляді ємностей із кераміки, пластмаси, чавуну. Низькорозташовані бачки установлюють безпосередньо на поличку унітазу (типу «Компакт») і вони найбільш поширені; середньорозташовані бачки установлюють на висоті до 800 мм над унітазом і високорозташовані – на висоті до 1400 мм.

 

Змивні бачки:

а) з донним клапаном; б) з гнучким сифоном;

в)поршневий сифонуючий; г) автоматичний;

1- перелив; 2- корпус; 3-поплавковий клапан; 4-кнопка або важіль; 5-тяга; 6,14- клапани;7-сідло; 8-ручка; 9,10- сифони; 11-шайба; 12-поршень; 13-камера; 15-ківш; 16-вісь ковша.

   Змивний бачок з донним клапаном  – низько розташований, складається із корпусу 2 з кришкою. На дні корпусу встановлений перелив 1, що запобігає переповненню бачка, і сідло 7, що закривається гумовим клапаном 6 (грушою), яка тягою 5 з’єднана з кнопкою 4 пуску. Працює  бачок  наступним  чином.  При дії на кнопку 4  пуску  тяга 5  з  клапаном 6  підіймається  і вода через сідло 7 поступає на змивання. Після зняття зусилля з кнопки клапан продовжує плавати по поверхні води, доки бачок не спорожниться. Після цього клапан опускається на сідло, закриваючи його.

  Сифонуючий бачок має гофрований (гнучкий) пластмасовий сифон 9, з’єднаний ниткою з ручкою 8 пуску. При натисканні на ручку пуску, сифон нахиляється і занурюється під рівень води, при цьому вода поступає в сифон і заряджає його. При русі води з більшою швидкістю

між дном бачка і гирлом сифону утворюється знижений тиск, що утримує сифон в зігнутому положенні до повного спорожнення бачка. При зіпсованій наповнювальній апаратурі надлишок води переливається через нижній край сифону.

  Поршневий сифонуючий бачок має сифон з камерою 15, в якій розташований поршень 12 з гумовою шайбою 11. Поршень з’єднаний штоком з важелем 4 пуску. При натисканні на важіль пуску поршень піднімається і виштовхує воду із камери в сифон 10, при цьому сифон заряджається і скидає воду із бачка в унітаз.

   В корпусі автоматичного змивного бачка установлені сифон 10 і ківш 15, який наповнюється через клапан 14. При наповненні ковша до певного рівню він повертається навколо осі і виливає воду в бачок. Після декількох перевертань бачок заповнюється до верху сифону, наступний ковш заряджає сифон і бачок спорожнюється. Подача води через клапан регулюється так, щоб бачок наповнювався за 15-20 хвилин.

   В якості наповнювальної арматури в змивних бачках установлюють поплавковий клапан    який працює наступним чином. При наповненні бачка поплавок 7 з важелем 6 піднімається і важіль, повертаючись кругом осі 5, тисне на поршень 4, який наближається до сідла 2 в корпусі 1 клапану. При заданому рівні води в бачку поршень 4 герметично закриває сідло 2 гумовою прокладкою 3. Рівень води в бачку можна регулювати, переміщенням поплавка по вертикальній частині важеля. Коли бачок спорожнюється, поплавок 7 з важелем 6 опускається, поршень 4 відходить від сідла 2 і бачок знову починає наповнюватись.

 

 

 

 

Поплавкові клапани.

а) клапан протитиску; б) клапан попутного тиску;

1- корпус; 2-сідло; 3-гумова прокладка; 4-поршень; 5-вісь важеля; 6-важіль; 7-поплавок; 8-клапан; 9-протилежні ланки важеля.

Змивні крани служать для промивання унітазів; їх випускають Ду 20-25 мм.

Напівавтоматичні змивні крани  працюють таким чином. При натисканні на важіль 1 пуску штовхач 3 пересувається вправо, і натискаючи на стержень допоміжного клапану 5, перекошує його, відкриваючи шлях воді із робочої камери  6 в відвідну  трубу 11.  Тиск  в  робочій  камері  9, діючи на мембрану 7, піднімає її вверх, і вода починає поступати в відвідну трубу 11. Після зняття зусилля з важеля пуску 1 гумова манжета 2 повертає його в першопочаткове положення і допоміжний клапан 5 закривається. Робоча камера 6 починає повільно наповнюватись через канал 4 діаметром 0,2-0.5 мм. За мірою наповнення цієї камери мембрана 7 повільно опускається, перекриваючи потік води. Всі деталі змивного крану розташовані а корпусі 10. Регулюючий вентиль 8 встановлює робочий тиск перед краном і відключає його для ремонту та огляду.

Напівавтоматичні змивні крани випускають не тільки мембранні, а й поршневі, в яких потік перекривається поршнем.

 

 

 

Напівавтоматичні змивні крани.

а) Мембранний; б) Поршневий; в) Схема монтажу;

1-пусковий важіль; 2;12-гумові манжети; 3-штовхач; 4-канал;

5-клапан; 6-робоча камера; 7-мембрана; 8-вентиль; 9-вхідна камера; 10-корпус; 11-відвідна труба.

   Сучасні змивні бачки мають більш складну будову і працюють наступним чином.

Після змивання води із бачка (вода виливається також і із стакану 11 через отвір в його дні, що закритий заглушкою 13) поплавок 12 опускається і через систему важеля 4 і ексцентрика 17 переміщує повзунок 6. В результаті мембрана 7 перестає притискатися до сідла корпусу 8, відходить під дією поступаючої води і бачок заповнюється через наповню вальний патрубок

корпусу 8. Вода, що заповнює бачок, підтискає знизу заглушку 13 до дна стакану, перекриваючи доступ води в стакан. Коли вода переллється через край стакану, поплавок швидко спливає під дією виштовхувальної сили. При цьому він через систему важелів переміщує повзунок 6, який в свою чергу притискає мембрану до сідла корпусу 8 і перекриває поступання води.

Рівень води в бачку визначається положенням верхнього краю стакану 11 і регулюється переміщенням стакана 11 вверх або вниз.

 

Порядок установлення клапану:

а) відкрити гайку 3 з корпусу клапану 8;

б) перевірити правильність розташування стійки 10 відносно корпусу клапану 8 (лиски на корпусі повинні співпадати з площинами в отворі стійки 10);

в) надягнути на відвідний патрубок корпусу 8 трубку наповню вальну 19 для зменшення шуму поступаючої води, яка повинна доходити до дна бачка 20-30 мм (при необхідності трубку можна відрізати);

г) установити клапан в отвір бачка;

д) закріпити клапан зі стійкою 10 гайкою 3, встановивши з внутрішньої сторони бачка прокладку 2. При установленні клапану верхній край стакана 11 повинен бути розташований горизонтально. Клапан впуску не повинен торкатись клапану випуску. Для забезпечення цієї умови при необхідності використовується шайба компенсуючи 18;

         е) при необхідності відрегулювати рівень води в бачку. Для цього необхідно зняти скобу 9, відхилити верхню частину стакану 11 від стійки 10, щоб виступ на його корпусі вийшов із пазу стійки 10, і пересунути стакан: при переміщенні стакану вниз рівень води зменшується, вверх – збільшується. Після цього поставити скобу 9 на місце. Після переміщення стакану необхідно відрегулювати і положення  поплавка 12.  Повертаючи  гвинт 14  в  шарнірі  15 при відкритому клапані досягти такого положення поплавка 12, при якому він ледве доторкається дна стакану 11.

 

1.Гайка накидна.

2. Прокладка.

3. Гайка.

4. Важіль.

5. Кронштейн.

6. Повзун.

7. Мембрана.

8. Корпус.

9. Скоба.

10. Стійка.

11. Стакан.

12. Поплавок.

13. Заглушка.

14. Гвинт.

15. Шарнір.           

16. Вісь.                                                      Робота впускного клапану

17.Єкцентрик.

18. Шайба компенсуючи.    

19. Труба наповню вальна

 

 

 

Клапан випуску

   Ванни виготовляють чавунні, сталеві, акрилові, пластмасові. Чавунні та сталеві покривають емаллю. Ванни обладнують випуском, переливом, сифоном, переливною трубою, ніжками і кріпленнями для них. Висота ніжок повинна бути така, щоб відстань від нижньої поверхні ванни біля зливу до підлоги складала 145 мм. Ванни металеві повинні мати два приливи для приєднання вирівнювача потенціалу між корпусом ванни і металевою водопровідною трубою для холодної води.

   Випуск ванни Ду 40 мм із латуні, пластмаси, алюмінієвого сплаву складається із корпусу, який встановлюють в отвір днища на гумових прокладках і вгвинчують різьбовою частиною в сифон. Отвір випуску закривають пробкою 7, яку закріплюють ланцюжком до кільця на кришці випуску.

Ванни можуть бути прямобортні (найбільш поширені в квартирах), значно рідше встановлюють сидячі ванни та напівванни (глибокі піддони).

 

Ревізії (а,б,в) і прочистки (г).

1-прокладка; 2,4- кришки; 3-болти; 5-Колодязь; 6-заглушка; 7-Відвід.

   Ревізії та прочистки влаштовують на відвідних лініях побутової та виробничої каналізації для ліквідації засмічення трубопроводів. Ревізії виготовляються у вигляді люків у трубі, що закриваються кришкою, яка кріпиться до корпусу двома або чотирма болтами. Між кришкою та люком для герметичності встановлюється гумова прокладка. Ревізія дозволяє прочищати трубу в обох напрямках. Прочистки виконуються у вигляді косого трійника і відводу 135º або двох відводів 135º, що забезпечують плавний вхід тросу в трубу в одному напрямку при чищенні цієї ділянка трубопроводу. Прочистка закривається заглушкою.

    На горизонтальних ділянках прочистки і ревізії встановлюють на віддалі 6-15 м при Ду труб 50 мм і 8-20 м при Ду 100-150 мм залежно від кількості забруднень в стічних водах. В квартирах довжина поверхових відвідних труб, як правило, не перевищує 6 м і тому досить рідко на цих ділянках встановлюють окремі прочистки або ревізії, а чищення трубопроводів здійснюють через сифони-ревізії. Сифони (гідрозатвори) (мал.6.16)   розміщують після кожного санітарного приладу, крім тих, що мають його в своїй конструкції (унітази, пісуари, трапи). Водяний гідрозатвір (шар води 50-70 мм) затримує шкідливі гази з системи каналізації, не дозволяючи їм потрапити до приміщення. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора