A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Луцьке ВПУ будівництва та архітектури

Дистанційне навчання з історії України для учнів ІІ курсу. Викладач Мельничук В.В.

Дата: 24.03.2020 18:03
Кількість переглядів: 1705

Дистанційне навчання з історії України для учнів ІІ курсу.

Викладач Мельничук В.В.

Тема: Революція Гідності 2013-2014 рр. Агресія Росії проти України

Завдання:

 1. Прочитайте та законспектуйте основний зміст даної теми. Особливу увагу зверніть на виділений текст.
 2. Дайте відповіді усно для себе на такі запитання:
 • Коли відбулася Революція Гідності?
 • Чому вона так називається?
 • Які причини Революції гідності?
 • Коли відбулося побиття студентів на Майдані незалежності?
 • Хто такі «тітушки»?
 • Дайте визначення поняття «Небесна сотня».
 • Коли відбулася анексія Криму?
 • Які причини анексії Криму?
 • Коли розпочалась «Антитерористична операція»( АТО)?
 • Дайте визначення поняття «кіборги».
 • Що означає поняття «Іловайський котел»?
 1. Опрацювавши тему складіть по ній від 10 до 22 тестових завдань у своєму зошиті (залежно від бала, який бажаєте отримати за це завдання).

 

Тема: Революція Гідності 2013-2014 рр. Агресія Росії проти України

План

 1. Революція Гідності 2013-2014 рр.
 2. Анексія Криму.
 3. Агресія Росії проти України.

1.Революція Гідності (21 лютого 2013 - лютий 2014 р.)

Причини

 • Надмірна концентрація влади в руках Президента В. Януковича та його «сім’ї».
 • Тотальна корупція.
 • Згортання демократичних прав і свобод.
 • Найнижчий із європейських держав індекс економічної свободи, наростання соціально-економічних проблем.
 • Критично низька довіра українців до владних установ.
 • Перетворення України на сателіта Російської Федерації.

Передумови

Відмова В. Януковича від підписання запланованої угоди про асоціа­цію з Євросоюзом 28-29 листопада 2013 р., підготовка якої тривала з 2007 р. — начебто в інтересах національної безпеки України

Початок мирного протесту. Євромайдан

 • 21 листопада 2013 р. Кабмін України призупинив процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію з Європейським союзом.
 • У соціальних мережах поширились заклики прийти на Майдан Незалежності в Києві, щоб висловити протест проти згортання європейського курсу України.
 • Акції протесту відбулись у Львові, Хмельницькому, Луцьку, Ужгороді, Харкові та Донецьку.
 • 24 листопада в Києві відбулись велика хода та мітинг на Майдані Незалежності за участі понад 100 тисяч громадян України.
 • 29 листопада на Євромайдані відбувся великий мітинг за участі лідерів опозиції — А. Яценюка, В. Кличка, О. Тягнибока; протестувальники вимагали дострокових парламентських виборів і відставки уряду М. Азарова
  • Побиття студентів

У ніч з 29 на 30 листопада 2013 року влада застосувала силу для розгону Київського майдану, побивши студентів.

1 грудня у Всеукраїнському віче взяли участь 500 тис. протестувальників та європейські дипломати; було здійснено спробу штурму Адміністрації Президента.

11 грудня - силовики спробували зачистити Майдан незалежності від протестувальників. Завдяки закликам у соцмережах, дзвонам Михайлівського Золотоверхого собору тисячі киян вийшли на Майдан; вранці ситуація стабілізувалась.

21 січня біля стадіону «Динамо» ім. В. Лобановського виросли барикади. По учасникам акції та журналістам стріляв снайпер. Відбувся перший раунд переговорів опозиції з Януковичем. Безрезультатний.

22 січня  до Києва стягнули війська. Від куль снайпера загинули протестувальники Сергій Нігоян і Михайло Жизневський. У лісосмузі в Бориспільському районі Київської області знайдено тіло Юрія Вербицького.

Ухвалення Верховною Радою репресивних законів 16 січня 2014 р.

Вони надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

Зокрема, забороняли рух у колонах більше п’яти автомобілів, встановлення наметів, носіння шоломів, домопогу протестувальникам, поширення інформації про силові структури тощо.

18 лютого 2014 р. був запланований «Мирний наступ» — багатотисячна хода протестувальників до Верховної Ради України. Демонстрантів зупинили міліція та бійці спецпідрозділу «Беркут»; застосовано спецзасоби і бронетехніку. У Львові, Івано-Франківську, Тернополі відбулися штурми ОДА, відділів МВС, управлінь СБУ.

19-20 лютого  - активний штурм Майдану.

СБУ заявила про проведення «антитерористичної операції». 3 усіх боків на Майдан Незалежності розпочався наступ силовиків, був підпалений Будинок профспілок, де в той час перебували поранені. Вдалося врятувати приблизно тридцять-сорок людей, ще стільки ж вважаються загиблими. За різними даними, загинуло від 70 до 100 українців — Небесна сотня.

Повалення режиму Януковича

21 лютого Верховна Рада відновила дію Конституції 2004 р. і відправила у відставку в.о. обов’язки міністра внутрішніх справ В. Захарченка.

У ніч з 21 на 22 лютого В. Янукович утік до Харкова, де мав відбутися з’їзд сепаратистів. Завдяки масовій демонстрації харків’ян 22 лютого з’їзд зірвано. За кілька днів В. Янукович з’явився у Росії.

22 лютого у відставку подав Голова Верховної Ради В. Рибак, новим головою обрано О. Турчинова. Верховна Рада 328-ма голосами усунула В. Януковича з посади Президента через самоусунення від виконання своїх обов’язків.

Значення революції Гідності

Українці продемонстрували, що вищими цінностями є права людини і демократія.

Ціною відстоювання цих ідей стала загибель Небесної Сотні.

Україна заявила про необхідність і готовність до кардинальних реформ, що мають покінчити з радянським минулим.

В Україні сформувалось повноцінне громадянське суспільство, готове брати на себе відповідальність за події в країні.

Наступним випробовуванням для України стала анексія Криму Російською Федерацією та війна на Сході

2. Анексія Криму

Анексія - насильницьке приєднання державою всієї або частини території іншої держави в односторонньому порядку.

Анексія Криму - військова агресія Росії, що завершилась протиправним відторгненням Кримської автономної республіки та Севастополя від України і приєд­нанням цих територій до Російської Федерації в березні 2014 р.

Причини анексії

 • Намагання Росії зміцнити свої позиції у Східній Європі.
 • Севастопольська військово-морська база є важливим об’єктом для переведення військових сил у зону Середземномор’я; це єдина база в Чорному морі, не підконтрольна НАТО.
 • Недопущення в Україні радикальних політико-економічних змін, розбудови демократичної моделі суспільства і держави, збереження російського впливу.
 • Окупація Криму не дасть Україні можливості приєднатись до НАТО.
 • Матеріальні вигоди від окупації: експлуатація портів, розробка ро­довищ нафти і газу, економія на оплаті оренди військово-морської бази в Севастополі тощо.
 • Особисті амбіції президента Росії В. Путіна увійти в історію як «збирач Російської імперії».

Основні події

20 лютого 2014 р. війська Росії без розпізнавальних знаків (так звані «зелені чоловічки») почали окупацію Криму.

В ніч на 27 лютого 2014 р. озброєні бойовики захопили приміщення кримського парламенту, над урядовими установами Криму були ви­вішені російські прапори.

1 березня 2014 р. самопроголошений «голова Ради Міністрів» автономії С. Аксьонов звернувся до президента Росії В. Путіна з про­ханням забезпечити «мир і спокій» на півострові. Держдума Росії дала дозвіл на введення військ на територію України, які захоплю­вали військові та навігаційні об’єкти і блокували українські військо­ві частини Криму.

11 березня 2014 р. Верховна Рада АРК прийняла Декларацію неза­лежності АРК та міста Севастополя, за якою Крим проголошувався суверенною державою, що має право звернутись до Росії з прохан­ням про включення до складу федерації.

16 березня 2014 р. у Криму відбувся незаконний референдум про статус півострова; за його результатами, майже 97% учасників на­чебто проголосували за «возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта Російської Федерації».

18 березня 2014 р. на підставі його сфальсифікованих результатів Росія включила Крим до свого складу, а 21 березня це рішення на­було чинності

Наслідки для України

 • Втрата чорноморських газових родовищ.
 • Націоналізація Росією українських державних і приватних підпри­ємств.
 • Втрата морських портів.
 • Матеріальні втрати Україна оцінила в 1 трлн грн.

Україна вважає Крим тимчасово окупованою територією.

3.Агресія Росії проти України.

Гібридна війна – дії однієї держави проти іншої з метою зробити її внутрішньо вразливою для успішного здійснення прямої агресії, анексії території.

Збройний конфлікт на частині території Донецької та Луганської областей.

Головною причиною війни було прагнення РФ відновити територію СРСР під гаслом відновлення «Русского мира».

В квітні - травні 2014 р. незаконні збройні формування, сили Федеральної служби безпеки (ФСБ) та Головного розвідувально­го управління (ГРУ) РФ здійснили захоплення органів місцевої влади та ключових об’єктів Донецької та Луганської областей.

14 квітня 2014 р. - початок Антитерористичної операції (АТО) із залученням Збройних сил.

Росія не визнала свого вторгнення до України, хоча її частини беруть безпосередню участь у бойових діях зі своєї території та на території України. Конфлікт отримав назву гібридної війни.

27 квітня 2014 р. проголошені Донецька і Луганська «народні республіки». Генпрокуратура України визнала ці «республіки» терористични­ми організаціями. Міжнародні організації, США, Канада, ЄС ввели додаткові санк­ції проти РФ.

1 липня 2014 р. розпочалась військова операція в ході якої були звільнені Слов’янськ, Краматорськ, Лисичанськ тощо.

24-30 серпня 2014 р. Іловайський котел – російські війська взяли в оточення й обстріляли близько 600 українських вояків.

Російська федерація відправляла «гуманітарні конвої» - матеріально-технічна допомога терористам під виглядом гуманітарної допомоги.

17 липня 2014 р. над територією, контрольованою терористичними військами ДНР, збитий літак Боїнг-777 Малайзійських авіаліній. Загинули 298 осіб. Літак був уражений ракетою ЗРК «Бук», що належав військам Російської Федерації.

5 вересня 2014 р. – Мінські домовленості 1.

Волонтерський рух – 1) добровільна безкорисна благодійна суспільно корисна діяльність для реалізації певних проєктів, яка здійснюється окремими людьми, організаціями; 2) діяльність із забезпечення ресурсами українських військових, які з 2014 р. стримують російську збройну агресію.

242 дні тривала оборона Донецького аеропорту. Його захисників сепаратисти називали «кіборгами».

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора