A A A K K K
для людей з порушеннями зору
.

Завдання для oпрацювання гр.13, 14 викладач Дробот Г.О.

Дата: 06.04.2020 15:18
Кількість переглядів: 575

06.04.2020 – Група 13;                          Викладач Дробот Г.О.

09.04.2020 – Група 14

Життя й творчість, громадська та політична діяльність Володимира Винниченка. Винниченко–художник. Прозові й драматичні твори.

Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», його популярність у 1920-ті роки. Успіх п’єс В.Винниченка на світовій сцені

І. Навчальний матеріал

            Побудуємо розповідь про письменника за хронологічною таблицею:

 • 26 липня 1880 р. народився в місті Єлисаветграді (нині  -Кропивницький) у робітничо-селянській родині. Батько, безземельний селянський наймит, одружився з Євдокією Павленко, яка мала трьох дітей, а спільною дитиною в них був Володимир.
 • 1990 р. – вступає на юридичний факультет Київського університету.
 • 1902 р. – вступає до Революційної української партії. Згодом Винниченка заарештували й відправили в Лук’янівську в’язницю. Відрахували з університету й забрали на військову службу, проте він утік із батальйону.
 • Восени 1902 р. – надрукував своє перше оповідання «Сила і краса» в журналі «Киевская старина».
 • 1907 р. – був заарештований у Києві. Через 8 місяців ув’язнення його випущено на волю.
 • 1911 р. – одруження з Розалією Ліфшиць. Переїзд до Москви через небезпеку життя в Україні. Нелегальні подорожі в Україну.
 • 1917 р. – переїхав в Україну й очолив перший уряд Української Народної Республіки (УНР).
 • 1918 р. – Винниченко очолив опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського Український національний союз. Рішуче наполягає на відновленні УНР, створенні її найвищого органу – Директорії. Заарештований гетьманськими офіцерами.
 • Вересень 1921 р. – очолив новостворений комітет допомоги українському студентству в Берліні.
 • Із 1925 р. – в еміграції пише п’єси «Брехня», «Закон», «Гріх», «Чорна Пантера і Білий Медвідь». Згодом їх перекладають німецькою мовою й ставлять у театрах Німеччини та інших європейських країн.
 • 1933 р. – написав відкритого листа до комуністичних московських вождів, у якому звинуватив їх в організації геноциду проти українського народу.
 • 6 березня 1951 р. – Володимир Винниченко помер, похований у французькому місті Мужен.

ІІ. Теоретичний матеріал

      Володимир Винниченко першим у літературі 20-х років ХХ ст. створив соціально-утопічний і фантастичний роман з елементами пригодницького й детективного жанру. Цьому твору не бракує вад і хиб, але він став новим та оригінальним явищем світової літератури. У «Сонячній машині» автор порушує суспільно-політичні, філософські, морально-етичні проблеми; уміло поєднує проблеми особи й колективу, класової боротьби, соціальних груп, «прекрасної будущини», моралі та біологічних інстинктів. Новаторство письменника знаходить своє втілення в незвичайних поворотах людського характеру, думок і вчинків героїв, у сюжеті, що постійно інтригує читача, тримає в стані високої емоційної напруги, естетичної втіхи. Цей твір В.Винниченко присвятив своїй сонячній Україні. Дія роману відбувається десь через 40 – 50 років після закінчення Першої світової війни. Ареною подій стає не лише вся Німеччина і Європа, а й цілий світ. Найпереконливіші сторінки роману пов’язані з гостро сатиричним зображенням верховодів сучасного фінансово-промислового капіталу – гумового фабриканта й президента Об’єднаного банку Мертенса та його оточення. Король Німеччини Мертенс за свої гроші купив усе: уряд і парламент, банки й підприємства, поліцію та пресу, - а прагне купити ще й древній аристократичний герб разом із його власницею – родовитою принцесою Елізою. Він мріє панувати над усім світом. Могутній реальній політичній та економічній силі в романі протиставлено винахід геніального інженера Рудольфа Штора – сонячну машину, що символізує визволення від усіх економічних, соціальних, політичних форм утиску. У романі переконливо показано, що людина, яка прагне стати над добром і злом, скидає всі суспільні обов’язки, перетворюється не стільки на вільну й усевладну істоту, скільки на примітивну жуйну тварину. Автор доводить, що людство вирятовується не стільки сонячною машиною, скільки усвідомленням потреби суспільно обов’язкової й організованої праці, поривом до нового життя. Сюжет роману розгортається двома лініями – це боротьба за сонячну машину та з негараздами нерівного, непереборного кохання принцеси Елізи до геніального плебея Рудольфа Штора.

ІІІ. Підсумки уроку.

Спробуйте дати відповіді на питання:

 1. Коли й де народився Володимир Винниченко?
 2. Що було першим «букварем» для В .Винниченка?
 3. Де продовжував навчатися В .Винниченко?
 4. Як називалася створена Винниченком студентська таємна революційна організація?
 5. На літературну творчість Володимира Винниченка вплинули філософські концепції. Чиї?
 6. Яке оповідання письменника стало першим друкованим твором?
 7. За що заарештували Винниченка?
 8. Які посади обіймав Винниченко після Лютневої революції

1917 р.?

 1. Чому письменникові довелось емігрувати?
 2. Коли й де помер один із найвидатніших письменників України?

(відповіді на ці питання надсилайте мені на вайбер +380954340925).

IV. Домашнє завдання

      Опрацювати статтю «Володимир Винниченко й неореалізм», зробити конспект (ст.177 – 179); відповіді на запитання.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора