Завдання для oпрацювання гр.13, 14 викладач Дробот Г.О.
06.04.2020 – Група 13; Викладач Дробот Г.О.
09.04.2020 – Група 14
Життя й творчість, громадська та політична діяльність Володимира Винниченка. Винниченко–художник. Прозові й драматичні твори.
Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», його популярність у 1920-ті роки. Успіх п’єс В.Винниченка на світовій сцені
І. Навчальний матеріал
Побудуємо розповідь про письменника за хронологічною таблицею:
- 26 липня 1880 р. народився в місті Єлисаветграді (нині -Кропивницький) у робітничо-селянській родині. Батько, безземельний селянський наймит, одружився з Євдокією Павленко, яка мала трьох дітей, а спільною дитиною в них був Володимир.
- 1990 р. – вступає на юридичний факультет Київського університету.
- 1902 р. – вступає до Революційної української партії. Згодом Винниченка заарештували й відправили в Лук’янівську в’язницю. Відрахували з університету й забрали на військову службу, проте він утік із батальйону.
- Восени 1902 р. – надрукував своє перше оповідання «Сила і краса» в журналі «Киевская старина».
- 1907 р. – був заарештований у Києві. Через 8 місяців ув’язнення його випущено на волю.
- 1911 р. – одруження з Розалією Ліфшиць. Переїзд до Москви через небезпеку життя в Україні. Нелегальні подорожі в Україну.
- 1917 р. – переїхав в Україну й очолив перший уряд Української Народної Республіки (УНР).
- 1918 р. – Винниченко очолив опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського Український національний союз. Рішуче наполягає на відновленні УНР, створенні її найвищого органу – Директорії. Заарештований гетьманськими офіцерами.
- Вересень 1921 р. – очолив новостворений комітет допомоги українському студентству в Берліні.
- Із 1925 р. – в еміграції пише п’єси «Брехня», «Закон», «Гріх», «Чорна Пантера і Білий Медвідь». Згодом їх перекладають німецькою мовою й ставлять у театрах Німеччини та інших європейських країн.
- 1933 р. – написав відкритого листа до комуністичних московських вождів, у якому звинуватив їх в організації геноциду проти українського народу.
- 6 березня 1951 р. – Володимир Винниченко помер, похований у французькому місті Мужен.
ІІ. Теоретичний матеріал
Володимир Винниченко першим у літературі 20-х років ХХ ст. створив соціально-утопічний і фантастичний роман з елементами пригодницького й детективного жанру. Цьому твору не бракує вад і хиб, але він став новим та оригінальним явищем світової літератури. У «Сонячній машині» автор порушує суспільно-політичні, філософські, морально-етичні проблеми; уміло поєднує проблеми особи й колективу, класової боротьби, соціальних груп, «прекрасної будущини», моралі та біологічних інстинктів. Новаторство письменника знаходить своє втілення в незвичайних поворотах людського характеру, думок і вчинків героїв, у сюжеті, що постійно інтригує читача, тримає в стані високої емоційної напруги, естетичної втіхи. Цей твір В.Винниченко присвятив своїй сонячній Україні. Дія роману відбувається десь через 40 – 50 років після закінчення Першої світової війни. Ареною подій стає не лише вся Німеччина і Європа, а й цілий світ. Найпереконливіші сторінки роману пов’язані з гостро сатиричним зображенням верховодів сучасного фінансово-промислового капіталу – гумового фабриканта й президента Об’єднаного банку Мертенса та його оточення. Король Німеччини Мертенс за свої гроші купив усе: уряд і парламент, банки й підприємства, поліцію та пресу, - а прагне купити ще й древній аристократичний герб разом із його власницею – родовитою принцесою Елізою. Він мріє панувати над усім світом. Могутній реальній політичній та економічній силі в романі протиставлено винахід геніального інженера Рудольфа Штора – сонячну машину, що символізує визволення від усіх економічних, соціальних, політичних форм утиску. У романі переконливо показано, що людина, яка прагне стати над добром і злом, скидає всі суспільні обов’язки, перетворюється не стільки на вільну й усевладну істоту, скільки на примітивну жуйну тварину. Автор доводить, що людство вирятовується не стільки сонячною машиною, скільки усвідомленням потреби суспільно обов’язкової й організованої праці, поривом до нового життя. Сюжет роману розгортається двома лініями – це боротьба за сонячну машину та з негараздами нерівного, непереборного кохання принцеси Елізи до геніального плебея Рудольфа Штора.
ІІІ. Підсумки уроку.
Спробуйте дати відповіді на питання:
- Коли й де народився Володимир Винниченко?
- Що було першим «букварем» для В .Винниченка?
- Де продовжував навчатися В .Винниченко?
- Як називалася створена Винниченком студентська таємна революційна організація?
- На літературну творчість Володимира Винниченка вплинули філософські концепції. Чиї?
- Яке оповідання письменника стало першим друкованим твором?
- За що заарештували Винниченка?
- Які посади обіймав Винниченко після Лютневої революції
1917 р.?
- Чому письменникові довелось емігрувати?
- Коли й де помер один із найвидатніших письменників України?
(відповіді на ці питання надсилайте мені на вайбер +380954340925).
IV. Домашнє завдання
Опрацювати статтю «Володимир Винниченко й неореалізм», зробити конспект (ст.177 – 179); відповіді на запитання.